Gizmo Game
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Malo o vodenom hlađenju

Go down 
AutorPoruka
Mr. Owner
Admin
Mr. Owner


Broj komentara : 389
Join date : 2010-08-21
Age : 32
Mjesto : Rijeka

Malo o vodenom hlađenju Empty
KomentarNaslov komentara: Malo o vodenom hlađenju   Malo o vodenom hlađenju EmptySat Sep 11, 2010 5:00 pm

Vodeno hladjenje



Prednosti vodenog hlađenja:

1.manje temperature kompjutera - temperature blizu temperature zraka u prostoriji, jer je mnogo bolji prijenos topline (više W topline može "progutati" bez da se temp. digne značajno)
2. manja buka (jer nema ventilatora i ukoliko se odabiru pravilne komponente)
3. veća mogućnost overclocka
4. mogućnost ugradnje na (CPU, AGP, HDD, NB,...)
5. ponos vlasnika


Nedostaci vodenog hlađenja:

1. težina kučišta (ako je sve u kučištu; nije za česte posjetitelje LAN-ova), te s time i prenosivost (ako nije sve u kučištu)
2. cijena, skuplje je
3. prostor kučišta se ispunjuje
4. za neke prekomplikovana izvedba


Kao negativnu stranu nisam naveo mogućnost "curenja" jer se sistem složi da ne pušta, pa po meni to nije negativna strana , i ventilator na kuleru može riknut prema tome uvijek postoji dio rizika.
I još jedna bitna stvar "ČISTA DESTILOVANA VODA NE PROVODI STRUJU"

Sad kad smo napravili uvod nastavimo dalje:

Svako vodeno hlađenje se sastoji od :

1. VODENI BLOK-a za procesor,grafičku, + ostalo što želimo hladiti
2. REZERVOAR ili T-LINE
3. RADIATORA - zagrijana se voda mora negdje ohladiti
4. VENTILATORA - koji će hladiti radiator
5. PUMPE - koja tjera vodu kroz cijevi i sistem
6. CIJEVI - koje spajaju sve dijelove



1.VODENI BLOK

Hladi naš procesor ili grafičku,o ovome bi se dalo napisat brdo toga no naglasit ćemo ono bitno,
prije 6-7 god koristili su se blokovi na temelju kanala u samom materijalu kroz koje je tekla
voda.Mnogi danas uključujući imene koriste taj jednostavni dizajn za izradu DIY(Do it yoursef) bloka.
Iako dobar taj dizaj je totalno zastario i nemože se mjeriti s "pravim komerijalnim blokovima".

Malo o vodenom hlađenju 0371d58aab

Malo o vodenom hlađenju F29c78f9d3


Navest ću par primjera današnjih blokova u odnosu na "kanalni dizajn"
1.kanal
2.EK
3.aquaxtream
4.storm & midplate

Po meni je ova ljestvica od najlošijeg prema najboljem.
-----------------------------
DIY:

Za sve one koji misle raditi svoj blok navest ću link koji je meni puno pomogao.
No ima ih još masu samo treba proguglat.

http://forums.procooling.com/vbb/forumdisplay.php?f=37


No prije nego se upustite u izdradu DIY bloka obavijest.
NE ZAPOČINJITE S PRONALASKOM BAKRA, PLANOVIMA, RADOM, CRTANJEM, MJERENJEM I TRAŽENJEM TOKARA, CNC GLODALICE AKO IMATE 300-TINJAK KUNA.
Vjerujte mi potrošit će te brdo živaca,vremena,benzina,odlaska u sve moguće centre žicanja prijatelja od prijatelja,
i kad stavite na papir sve, ispast će vas skupo, dok ste mogli dati za komercijalni blok taj novac.
Znam šta pričam imao sam takvu situaciju,uštedite sebi vrijeme i novac.

Krenite sa DIY samo ako:

1.Imate ZAGARANTIRANO nekog tokara ili CNC poznanika koja vam to može za pivu ili za siću napraviti.
2.Jednostavno obožavate i morate napraviti nešto DIY i to vam je zadovoljstvo.

Napomena:Ako radite blok i za grafičku nastojte napraviti vrlo jednostavan i protočan dizajn hladiti će dobro,
a neće dodatno opteretiti sistem otporom,grafička nije tolko osjetljiva na temp. pa joj 5 stepeni gore dole ne znači ništa.

Lemljenje bakra:
-treba plinska lemilica (ili jača električna od 80W na dalje)
-tinol
-pasta za čiščenje bez koje se tinol neće primiti (pasta za lemit bakrene cijevi)
-"domaći" blokovi su čak i bolji od dosta gotovih kitova iz uvoza, pošto nije masovka lijepo su ispolirani i odlična je završna obrada...
-moguće dodatno hlađenje ventilatorom (ovisno o cijevima)

-------------------------

Svaki blok radi na "jednostavan način" , voda ulazi preuzima na sebe toplinu i izlazi kao "zagrijana".
Dakle imamo uvijek jedan ulaz i jedan izlaz što je logično ali nije uvijek i pravilo,primjer:

1.Normalni blok
2.RBX


O samoj vodi,fizici, nećemo mislim da to nije bitno u našem slučaju.



2. REZERVOAR (posuda) ili T-LINE

Služi za punjenje sistema vodom. Ovo je odabir pojedinca, rezervar stvara veću težinu no neophodan je ako imate potopnu pumpu, zrak lakše izlazi iz sistema kad ga prvi puta punimo ukoliko imamo rezervar.
Moja preporuka je T-line, stavlja se prije ulaza u pumpu, po meni praktičnije i jednostavije. Negativna strana je da zrak teže izlazi van.

Malo o vodenom hlađenju D061a722a1

Materijal za rezervoar:
-staklo, plexi, aluminij ili bakar - bitno da ne propušta vodu; stvar je izbora, netko će možda i to hladiti ventilatorom
-kako hermetički zatvoriti ? Snađite se, svaki materijal drugačije zato nisam pisao o tome



3. RADIATOR

Prima toplinu na sebe i samim time se voda koja prolazi kroz njega hladi.
Kako preuzima toplinu na sebe potrebno ga je hladiti,radiatore obično hladimo ventilatorima od
120 ili više mm promjera,što zbog protoka zraka što zbog tišine.

Radiator se sastoji od cijevi preko kojih su stavljeni "listići" lima koji čine veću disipacijsku
površinu.Razlikujemo ugrubo 2 vrste cijevi:

Malo o vodenom hlađenju 7bafca12cf

1.PLOSNATE
2.OKRUGLE

1.PLOSNATE

Nalazimo ih u većini grijača kabine od automobila ili komercijalnim radiatorima za vodena hlađenja.

Primjer:Radiator cooltek (plosnate cijevi)

Prednosi plosnatih cijevi je ta da bolje odvode toplinu od okruglih,zašto
evo slike a slika govori bolje od tisuću riječi .Mislim da je sad jasno.

2.OKRUGLE

Naglašavam, nemojte koristi tip radiatora s ovakvim cijevima, to su radiatori od klime,
frižidera itd. Primjer: Radiator

Na slici se vidi koliko 180 zakreta ima taj radiator, TO DOSLOVNO UBIJA PROTOK.
NAŠA MALA PUMPA ĆE SE MUČITI PUMPATI VODU KROZ TAKAV RADIATOR.
Rezultat slabije performanse fkors.
Još jedna negativna strana je da okrugle cijevi slabije odvode toplinu što sam i pokazao
na slici gore.

Radiator mora biti velik najmanje 120x120mm.Ne pretjerujte ni s veličinom
gledajte da vam je max 3 ventilatora od 120mm.VIše od toga zahtijeva jaču pumpu,
npr. radiator od automobila za hlađenje motora,što povlači za sobom X stvari koje sam
naveo gore pod "PUMPA".

Ja prije svega gledam praktičnost a pod time mislim da sve mogu strpat u jedno kučište,
i nositi ga okolo,no ako nekome nije bed stavit kantu od 30+L ili zašarafit auto radiator
na zid samo naprijed.

---------------------------
DIY

Za one koje misle uzet neki od radiatora iz automobila,preporučam radiator hladnjaka kabine
iz stojadina,i sam ga imam ,bakren je i ima dovoljno prostora između listića da zrak može
prolaziti što se nebi moglo reći za neke novije aluminijske modele.A pošto takvih autiju ima
u svakoj grabi ili otpadu nema problema što se opskrbe tiče .
Fkors da ima plosnate cijevi.

---------------------

4. VENTILATORI

Kao i kod zračnog hladnjaka vrlo jednostavna računica,veći broj okretaja manja temperatura
veća buka,manji broj okretaja veća temperatura,manja buka.
Preporučam ventilatore od 1000-1600 o/min.


VEOMA BITNO
Pri sklapanju vodenog sistema treba obratiti pažnju na nekoliko veoma bitnih stavki. Pre svega pre kupovine komponenti treba obratiti pažnju na materijale, odnosno metale koji su korišćeni pri izradi pomenutih komponenti . Naime nije poželjno mešati komponente koje u svom sastavu imaju aluminijum i bakar, da ne bi došlo do elektrolize, odnosno do neželjene unutrašnje korozije. Stoga kad birate komponente gledajte da su od jednog materijala sačinjene. Konektori za radijator , blok ili rezervoar treba da sto bolje dihtuju tj. da ne bi došlo do curenja, pa se obično pre ušrafljivanja istih obavezno obmotaju sa teflon trakom, od kojih je najpoznatija ona koju proizvodi „SOMA“ firma. Zatim veoma je i to koliko su dugačka creva, tj. što su kraća creva to je protočnost bolja, a samim tim i efikasnije hlađenje. Pri izboru pumpe veoma je bitno da ista ne bude preterano slaba, stoga jača puma nikad nije na odmet. Radijatori što su veći voda se lakše hladi, a o veličini rezervoara već smo diskutovali.

Kratko uputstvo za spravljanje vodenog hlađenja.

Svako vodeno hlađenje načinjeno je od svojih osnovnih komponenti. Osnovne komponente koje ulaze u sastav svakog vodenog sistema jesu : vodeni blok (ili blokovi), pumpa (ili pumpe), radijator (ili radijatori), rezervoar (ili rezervoari, gde su retki slučajevi da se na jednom sistemu vidi više od jednog rezervoara), creva, tečnost za hlađenje, kao i neizbežni konektori za povezivanje pomenutih komponenti sa crevima. Sistem povezivanja je krajnje jednostavan. Hladna voda posredstvom pumpe kroz creva dolazi do vodenog bloka ili blokova i odnosi jedan deo toplote, tako zagrejana voda odlazi do radijatora gde biva rashlađena i potom odlazi u rezervoar, gde iz istog ide do pumpe i ceo zatvoren ciklus se ponavlja ponovo.

Malo o vodenom hlađenju Caf9a24651

5. PUMPA
Da bi tečnost cirkulisala kroz zatvoren sistem potrebna je pumpa. Postoje tri vida pumpi, potapajuća (potapa se u rezervoar ili kontejner), zatim sklona (pumpa i rezervoar su iz jednog dela) i standardna puma (koja može, a ne mora da se veže za rezervoar).

Malo o vodenom hlađenju D040bcec21

6. Crijeva
Kako bi voda cirkulisala kroz ceo zatvoren sistem neophodna su crijeva. Postoje četiri tipa crijevakoja su najzastupljenija, a to su : PVC, silikonska, gumena i plastična crijeva. Trenutno najkvalitetniji proizvođač crijeva za vodene rashladne sisteme jeste Tygon, koji je nešto između plastičnih i PVC crijeva. Gumena crijeva se rijetko kad upotrebljavaju zbog svog malog vijeka trajanja, gdje su kod nas najzastupljenija PVC crijeva. Prečnik crijeva trebalo bi da iznosi od 8 mm do 1 5mm sve preko toga nije potrebno, i sa povećanjem istog povlači se potreba za jačom pumpom,što dodatno, a samim tim i nepotrebno povećava troškove.

Malo o vodenom hlađenju 1df57e0a48

Tečnost
Veoma bitan faktor u jednom vodenom sistemu jeste tečnost koja se koristi. Njen zadatak je da što bolje odnese toplotu sa vodenog bloka, da spreči koroziju, a samim tim da komponente što duže ostavi u životu. Najčešća formula koja se koristi jeste antifriz u kombinaciji sa destilovanom vodom. Kako smo imali mogućnost da testiramo više tečnosti sa ponosom možemo da kažemo da je „Glacelf Supra“ trenutno najbolja tečnost. Razblaženo stanje u kome se nalazi tečnost je ste 90% destilovane vode i 10% pomenutog antifriza.

Konektori (Fitinzi)
Osnovna namena konektora jeste povezivanje creva sa ostalim komponetama vodenog hlađenja. Postoje nekoliko standardnih vrednosti prečnika istih i one su izražene po ISO standardu u inčima : 1/8", 1/4", 3/8", 1/2".

Malo o vodenom hlađenju 94d5bf18ff

Malo o vodenom hlađenju A26edf41f7
Na vrh Go down
https://games-hr.forumcroatian.com
 
Malo o vodenom hlađenju
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Gizmo Game :: Upute i pomoć-
Idi na: